Zabawki drewniane w metodzie Marii Montessori

Zabawki drewniane w metodzie Marii Montessori

Metoda Marii Montessori

Każdemu kochającemu rodzicowi zależy, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo, a zdobyte talenty pozwoliły odnaleźć szczęście w dorosłym życiu. Nasz system edukacji poprzez swoją wszechstronność próbuje wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, jednak niestety często sprawdza się tutaj zasada "jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego".

Nic nie jest tak istotne w rozwoju indywidualnych talentów człowieka, jak indywidualne podejście do jego rozwoju. Zauważyła to kilkadziesiąt lat temu włoska badaczka Maria Montessori, która opracowała swoją innowacyjną metodę rozwoju dzieci.

Zakłada ona, że edukacja nie powinna polegać na przekazywaniu jak największej ilości wiedzy, ale na poszukiwaniu w dziecku jego naturalnych talentów i uwolnieniu możliwości w ich rozwijaniu. Zatem rolą nauczyciela jest nie tyle kierować rozwojem dziecka, a raczej za nim podążać.

Aby zrealizować te założenia w praktyce, niezbędne są odpowiednie narzędzia. Z pomocą przychodzą tutaj zabawki edukacyjne, które rozwijają wiele istotnych cech w dziecku.

Dlaczego zabawki drewniane?

Zabawki drewniane mają wiele cech, które pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Przede wszystkim są ekologiczne - oddając je naszym pociechom do zabawy nie musimy się martwić, że dojdzie do np. zatrucia. Natura zadbała o to, aby gęstość drewna była odpowiednia - stworzone z tego surowca zabawki nie są ani za ciężkie, ani za lekkie. Nie są na tyle twarde, żeby zrobić sobie nimi krzywdę ani na tyle miękkie, żeby łatwo było je popsuć.

Proste zabawki drewniane pobudzają wyobraźnię dziecka. Pomagają mu także odkrywać świat.

Ostatnimi czasy możemy zaobserwować prawdziwy renesans zabawek drewnianych. Wracają do łask konstrukcje, którymi bawiła się większość dzisiejszych trzydziestolatków, dzięki czemu ich dzieci mogą doświadczyć podobnych wrażeń, jakich doświadczali rodzice. Ponieważ branża nie stoi w miejscu, pojawiają się również nowe, coraz bardziej wymyślne modele zabawek drewnianych.

Oferta Montessori w sklepie pelnykoszyk.pl

W naszej ofercie znajdziecie Państwo wiele zabawek, które mogą wspomagać rozwój dzieci metodą Montessori. Zapraszamy do zakupu!

Wszystkie komentarze

Leave a Reply